信息科学分享 http://blog.sciencenet.cn/u/hustphd

博文

[转载]2013 Newly Elevated IEEE Fellows

已有 6149 次阅读 2014-7-27 09:51 |个人分类:信息科学|系统分类:人物纪事|文章来源:转载

http://www.ieee.org/documents/fellows_class_2013.pdf

2013 Newly Elevated Fellows

Ramachandra Achar
Carleton University
Ottawa, ON, Canada
for contributions to interconnect and signal integrity analysis in high-speed designs

 

Scott T. Acton
University of Virginia
Charlottesville, VA, USA
for contributions to biomedical image analysis

 

Robert Campbell Aitken
ARM -The Architecture for the Digital World
San Jose, CA, USA
for contributions to testing and diagnosis of integrated circuits

 

Stephen B. Alexander
Ciena Corporation
Linthicum, MD, USA
for contributions to optical communication technologies, systems, and architectures

 

Jeffrey G. Andrews
The University of Texas at Austin
Austin, TX, USA
for contributions to cellular and ad-hoc wireless communications

 

Hiroyuki Arai
Yokohama National University
Yokohama-city, Kanagawa, Japan
for contributions to the design and analysis of low profile antennas for mobile communications

 

Carter M. Armstrong
L-3 Communications
San Carlos, CA, USA
for technical leadership in the development of high power microwave and millimeter-wave
radiation sources, especially their power modules


Rolf Alfons Aschenbrenner
Fraunhofer IZM
Berlin, Germany
for contributions to microelectronic packaging

 

Gaetano Assanto
University "Roma Tre"
Rome, Italy
for contributions to nonlinear optical guides and spatial solitons

 

Farrokh Ayazi
Georgia Institute of Technology

Atlanta, GA, USA
for contributions to micro-electro-mechanical resonators and resonant gyroscopes
Ralph H. Baer

 

R. H. Baer Consultants
Manchester, NH, USA
for contributions to the creation, development and commercialization of interactive video games
Salvo Baglio
University of Catania
Catania, Italy
for contributions to development of microsensors and magnetometers

 

R. Jacob Baker
Boise State University
Boise, ID, USA
for contributions to the design of memory integrated circuits
Alexander A. Balandin
University of California - Riverside
Riverside, CA, USA
for contributions to characterization of thermo-electric properties of semiconductor nanostructures and graphene


Peter Michael Balma
Nutley, NJ, USA
for leadership in developing technical guides for electric power equipment
Andrew R. Barron
Yale University
New Haven, CT, USA
for contributions to information theory and statistics

 

John Edward Barth
Williston, VT, USA
for contributiions to design and development of embedded dynamic random access memory
Sanjoy K. Baruah
The University of North Carolina at Chapel Hill
Chapel Hill, NC, USA
for contributions to the design of real-time embedded systems

 

Khosrow Behbehani
University of Texas at Arlington
Arlington, TX, USA
for contributions to development of respiratory therapy devices in chronic pulmonary diseases
chronic pulmonary diseases

 

Amine Bermak
Hong Kong University of Science and Technology
Clear Water Bay, Kowloon, Hong Kong
for contributions to sensing and processing of vision and olfactory circuits and systems

 

Robert Emanuel Berry
Los Altos Hills, CA, USA
for leadership in high capacity satellite systems

 

Jacek A. Blazewicz
Poznan University of Technology
Poznan, Poland
for contributions to combinatorial models of task scheduling

 

Vincent Daniel Blondel
Universit Catholique de Louvain (UCL)
Louvain-la-Neuve, Belgium
for contributions to computational analysis of systems and networks

 

Enrico Bocchieri
AT&T Research
Florham Park, NJ, USA
for contributions to computational models for speech recognition

 

Wolfgang M. Boesch
Institut fuer Hochfrequenztechnik
Graz, Austria
for technical leadership in microwave active devices and circuits

 

Maurice Emile Borgeaud
European Space Agency (ESA)
Frascati, Rome, Italy
for leadership in microwave remote sensing from spaceborne systems and retrieval of bio-physical and geo-physical parameters for land applications

 

Rodney Allen Brooks
Heartland Robotics
Cambridge, MA, USA
for contributions to theory and practice of behavorial robotics and artificial intelligence

 

Martin Buehler
Vecna Technologies
Watertown, MA, USA
for contributions to design and control of legged robots


David Roger Bull
University of Bristol
Bristol, South Glos., UK
for contributions in video analysis, compression and communications

 

Ramon Caceres
AT&T Labs
Florham Park, NJ, USA
for contributions to mobile computing and communications

 

Vince Daniel Calhoun
The Mind Research Network
Albuquerque, NM, USA
for contributions to data-driven processing of multimodal brain imaging and genetic data

 

Om-Prakash Narayan Calla
International Centre for Radio Science
Jodhpur, Rajasthan, India
for leadership in space applications of microwave technology and remote sensing
Jan Camenisch

 

IBM Zurich Research Lab
Rueschlikon, Switzerland
for contributions to privacy-enhancing cryptographic protocols

 

Charles F. Campbell
TriQuint Semiconductor
Richardson, TX, USA
for contributions to microwave and millimeter-wave integrated circuits

 

Gail Carpenter
Boston University
Boston, MA, USA
for contributions to adaptive resonance theory and modeling of Hodgkin-Huxley neurons


Robert Henry Caverly
Villanova University
Villanova, PA, USA
for contributions to modeling and design of radio frequency switching devices

 

Kwok Kee Chan
Chan Technologies Inc.
Brampton, ON, Canada
for development of planar lens beamforming networks and broadband antennas

 

Mansun Chan
Hong Kong University of Science and Technology
Clear Water Bay, Kowloon, Hong Kong
for contributions to CMOS device modeling

 

Yao-Wen Chang
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
for contributions to VLSI physical design and manufacturability

 

Raja Chatila
ISIR - CNRS and University
Pierre and Marie Curie
Paris, France
for contributions to robot navigation and cognitive robotics

 

Kwok Tong Chau
The University of Hong Kong
Hong Kong, China
for contributions to energy systems for electric and hybrid vehicles

 

Franois Chaumette
Inria Rennes Bretagne Atlantique - IRISA
Rennes, France
for contributions to vision-based robot control


Kuo-Ning Chiang
National Tsing Hua University
HsinChu, Taiwan
for contributions to design and reliability of electronic packaging

 

Jeffrey R. Childress
Hitachi Global Storage Technologies
San Jose, CA, USA
for contributions to nanostructured materials and their applications in magnetic recording

 

Tzi-Dar Chiueh
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
for contributions to baseband processing integrated circuits for communications systems

 

Peter Sienpin Chow
ASSIA, Inc.
Los Alto, CA, USA
for contributions to digital subscriber line technology

 

Andrzej Cichocki
RIKEN Brain Science Insitute
Wako, Saitama, Japan
for contributions to applications of blind signal processing and artificial neural networks

 

David S. Cochran
Mt. View, CA, USA
for contributions to design, architecture and algorithms for HP-35, the first pocket
scientific calculator

 

Gerard Denis Cohen
Telecom ParisTech (ENST)
Paris, France
for contributions to combinatorial aspects of coding theory


Jonathan Hudson Connell
IBM T.J. Watson Research Center
Hawthorne, NY, USA
for contributions to security and privacy in biometrics

 

Marco Corsi
Texas Instruments Inc
Parker, TX, USA
for development of high-speed amplifiers and analog to-digital convertors

 

Max H.M. Costa
University of Campinas - Unicamp
Campinas, San Paolo, Brazil
for contributions to multiterminal information theory

 

Paul William Coteus
IBM T.J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY, USA
for contributions to packaging for high performance computing systems

 

David Robert Sime Cumming
University of Glasgow
Glasgow, UK
for contributions to integrated sensors and microsystem technology

 

Mihai Datcu
DLR, Oberpfaffenhofen / Germany
Wessling, Germany
for contributions to information mining of high resolution synthetic aperature radar and
optical earth observation images


Suman Datta
Penn State University
University Park, PA, USA
for contributions to high-performance advanced silicon and compound semiconductor
transistor technologies

 

Antonio De Maio
University of Naples "Federico II"
Napoli, Italy
for contributions to radar signal processing

 

Louis A. Dessaint
Ecole de Technologie Suprieure
Montreal, QC, Canada
for contributions to simulation and control of power systems and electric machines

 

Suhas Diggavi
University of California, Los Angeles
Los Angeles, CA, USA
for contributions to wireless networks and systems

 

Yujie J. Ding
Lehigh University
Bethlehem, PA, USA
for contributions to high terahertz power generators

 

Branislav V. Djokic
National Research Council of Canada
Ottawa, ON, Canada
for contributions to precision metrology in electrical power applications

 

Matthew B. Dwyer
University of Nebraska - Lincoln
Lincoln, NE, USA
for contributions to specification, testing, analysis, and verification of concurrent software


Ahmed Mostafa Elantably
Carmel, IN, USA
for contributions to AC machinery for electrical traction

 

Yonina C. Eldar
Technion - Israel Institute of Technology
Haifa, Israel
for contributions to compressed sampling, generalized sampling, and convex optimization

 

 

Ayman M. EL-Refaie
GE Global Research Center
Niskayuna, NY, USA
for contributions to high-speed permanent magnet machines for transportation and
aerospace systems

 

Ali Emadi
McMaster University
Hamilton, ON, Canada
for contributions to electric power conversion and control for electric and hybrid vehicles

 

Takatomo Enoki
Nippon Telegraph and Telephone Corporation, NTT
Atsugi-shi, Kanagawa, Japan
for contributions to compound semiconductor high speed integrated circuits for optical
and wireless communication systems

 

Johan Heinrich R. Enslin
University of North Carolina at Charlotte
Charlotte, NC, USA
for contributions to integration of renewable energy into power networks and using power electronics

 

David Esseni
University of Udine
Udine, Italy
for contributions to characterization and modeling of mobility and quasi-ballistic transport in MOS transistors


Rene-Jean Essiambre
Bell Labs, Alcatel-Lucent
Holmdel, NJ, USA
for contributions to fiber nonlinearities in optical telecommunication systems

 

Bruce Behruz Fardanesh

New York Power Authority (NYPA)
White Plains, NY, USA
for contributions to phasor measurement technology and Flexible AC Transmission Systems

 

Aaron Fenster
Western University
Robarts Research Institute
London, ON, Canada
for contributions to medical Imaging and ultrasound-guided intervention

 

Elena Ferrari
Universit degli Studi dellInsubria
Varese, Italy
for contributions to security and privacy for data and applications

 

Jeffrey R. Foerster
Intel Corporation
Portland, OR, USA
for leadership in wireless personal area networking

 

Giles Martin Foody
University of Nottingham
Nottingham, Nottinghamshire, UK
for contributions to the remote sensing of land cover

 

Paolo Ettore Gamba
University of Pavia
Pavia, Italy
for contributions to very high resolution remote sending image processing of urban areas
2013 Newly Elevated Fellows

 

Erwin Carl Gangl
CACI, Inc.
Centerville, OH, USA
for development of digital avionics intra-communication systems and Mil-Std-1553

 

David Garlan
Carnegie Mellon University
Pittsburgh, PA, USA
for contributions to software architecture

 

Alan Dale George
University of Florida
Gainesville, FL, USA
for contributions to reconfigurable and high-performance computing

 

Saeed S. Ghassemzadeh
AT&T Labs--Research
Florham Park, NJ, USA
for contributions to measurement and modeling of broadband wireless channels and
their applications to system design

 

Gerard Ghibaudo
IMEP-LAHC
Grenoble, France
for contributions to electron device characterization and modeling

 

Georgios Ginis
ASSIA, Inc.
San Mateo, CA, USA
for contributions to transmission optimization in digital subscriber loops

 

Dimitris Gizopoulos
University of Athens
Athens, Greece
for contributions to self-testing and on-line error detection of microprocessor architectures
2013 Newly Elevated Fellows

 

Fred Glover
Opt Tek Systems, Inc.
Boulder, CO, USA
for contributions to computer based optimization

 

Lalit Kumar Goel
Nanyang Technological University
Singapore, Singapore
for contributions to the development and application of reliability techniques in electric
power systems

 

Kenneth Goodson
Stanford University
Stanford, CA, USA
for contributions to thermal management of electronic packaging

 

Clément Gosselin
Universit Laval
Quebec, QC, Canada
for contributions to parallel robotic mechanisms and to underactuated robotic hands
Leonid Grcev

 

Ss. Cyril and Methodius University
Skopje, Macedonia
for contributions to transient electromagnetic modeling of grounding systems

 

Marshall Greenspan
Northrop Grumman Electronic Systems
Fairfield, CT, USA
for contributions to design and development multi-channel radars

 

Christine Guillemot
INRIA, Institut National de Recherche
en Informatique et Automatique
Rennes-Cedex, France
for contributions to image and video compression

 


Ruyan Guo
University of Texas at San Antonio
San Antonio, TX, USA
for contributions to understanding of polarization phenomena in ferroelectric solid-solution systems

 

Hani Hagras
University of Essex
Colchester, UK
for contributions to fuzzy systems

 

Alexander M. Haimovich
New Jersey Institute of Technology-NJIT
North Brunswick, NJ, USA
for contributions to signal processing in adaptive arrays and multiple sensor radar

 

Jung Han
Yale University
New Haven, CT, USA
for contributions to epitaxial technologies for wide bandgap semiconductor materials
and devices

 

Kenneth A. Hansen
Freescale Semiconductor, Inc.
Lago Vista, TX, USA
for technical leadership in wireless communications

 

Yang Hao
Queen Mary University of London
Barnet, Hertfordshire, UK
for contributions to antennas and propagation for body-centric wireless communications

 

Jayant Ramaswamy Haritsa
Indian Institute of Science, Bangalore
Bangalore, Karnataka, India
for contributions to data management systems

 


James Hayward Harlow
Harlow Engineering Associates
Mentone, AL, USA
for leadership in IEEE technical and standardization committees on transformer technology

 

Sailing He
The Royal Institute of Technology (Sweden)
Stockholm, Sweden
for contributions to subwavelength photonics

 

Akira Hirose
The University of Tokyo
Bunkyo-ku, Tokyo, Japan
for contributions to theory and radar applications of complex-valued neural networks

 

Hakan Hjalmarsson
Royal Institute of Technology (KTH), Sweden
Stockholm, Sweden
for contributions to data-based controller design

 

James C. Hoe
Carnegie Mellon University
Pittsburgh, PA, USA
for contributions to high-level hardware design and synthesis

 

Donald Grahame Holmes
Royal Melbourne Institute of Technology University
Melbourne, Victoria, Australia
for contributions to the modulation and control of solid-state power electronic
conversion equipment

 

Anders Host-Madsen
University of Hawaii
Honolulu, HI, USA
for contributions to communication theory for wireless networks


Michael S. Hsiao
Virginia Tech
Blacksburg, VA, USA
for contributions to automatic test pattern generation of integrated circuits

 

Dan Mircea Ionel
Vestas Wind Turbines R&D
Fox Point, WI, USA
for contributions to the analysis, design and manufacturing of high efficiency electric machines

 

Sushil Jajodia
George Mason University
Fairfax, VA, USA
for contributions to information security, data protection, and privacy

 

Ulrich Jakobus
EM Software & Systems - S.A. Pty Ltd.
Stellenbosch, Western Cape, South Africa
for leadership in hybrid computational tool development and commercialization

 

Xiaohua Jia
City University of Hong Kong
Hong Kong, S.A.R., China
for contributions to distributed computing systems and multicast communications

 

Rolf Johansson
Lund University
Lund, Sweden
for contributions to system identification and adaptive control

 

Karl Henrik Johansson
Royal Institute of Technology
Stockholm, Sweden
for contributions to the applications of hybrid and networked systems

 

Leo Joskowicz
The Hebrew University of Jerusalem
Jerusalem, Israel
for contributions to computer assisted surgery and medical image processing

 

Tadeusz Kaczorek
Warsaw University of Technology
Warszawa, Poland
for contributions to industrial control systems

 

Swarn Singh Kalsi
Kalsi Green Power Systems, LLC
Princeton, NJ, USA
for development and application of high temperature superconductor electric power
equipment

 

Lina Jamil Karam
Arizona State University
Scottsdale, AZ, USA
for contributions to perception-based visual processing, image and video communications,
and digital filtering

 

Joel S. Karp
University of Pennsylvania
Philadelphia, PA, USA
for contributions to quantitative imaging of positron emission tomography

 

Nei Kato
Tohoku University
Sendai, Miyagi, Japan
for contributions to satellite systems and network intrusion detection

 

 


Andre Kaup
University of Erlangen-Nuremberg
Erlangen, Bavaria, Germany
for contributions to video coding and object-based video signal processing

 


Tetsuya Kawanishi
Nat'l Inst. of Information &
Communications Technology
Koganei, Tokyo, Japan
for contributions to high-speed and precise lightwave modulation technologies

 

Jeffrey Owen Kephart
IBM T. J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY, USA
for contributions and leadership in autonomic computing

 

Yann Kerr
Centre National D'Etudes Spatiales (CNES)
Toulouse Cedex 9, France
for contributions to two-dimensional L-band microwave interferometer design

 

Peter B. Key
Microsoft Research Ltd., UK
Cambridge, Cambs, UK
for contributions to optimal control of trunk reservations and distributed admission
control in communication systems

 

Kazuro Kikuchi
The University of Tokyo
Tokyo, Japan
for contributions to coherent optical communication systems

 

Nicholas G. Kingsbury
University of Cambridge
Cambridge, UK
for contributions to wavelet transform theory and filterbank design

 


Masaru Kitsuregawa
University of Tokyo
Tokyo, Japan
for contributions to high performance database technology

 

Geoffrey Stephen Klempner
AMEC NSS Ltd.
Toronto, ON, Canada
for contribution to steam turbine-driven generators

 

Gerhard Klimeck
Purdue University
West Lafayette, IN, USA
for contributions to atomistic quantum simulation tools for nanoelectronic devices

 

Kevin Wesley Kobayashi
RF Micro Devices
Torrance, CA, USA
for contributions to monolithic microwave integrated circuits (MMIC)

 

Wei Hu Koh
Pacrim Technology
Irvine, CA, USA
for development of three-dimensional multichip modules and flip chip interconnects

 

Joseph Andrew Konstan
University of Minnesota
Minneapolis, MN, USA
for contributions to human-computer interaction and social media applications

 

Yoram Koren
The University of Michigan, Ann Arbor
Ann Arbor, MI, USA
for contributions to flexible automation and manufacturing systems


Kenneth Kreutz-Delgado
University of California, San Diego
La Jolla, CA, USA
for contributions to sparse signal recovery algorithms and dictionary learning

 

Gerhard Johannes Krieger
German Aerospace Center (DLR)
Wessling, Bavaria, Germany
for contributions to advanced synthetic aperture radar systems

 

Kannan Krishnan
University of Washington
Seattle, WA, USA
for contributions to nano-magnetic technology in medicine

 

Kadaba R. Lakshmikumar
Ikanos Communications
Basking Ridge, NJ, USA
for contributions to design of mixed signal CMOS integrated circuits for telecommunications

 

Riccardo Lanari
Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR)
Napoli, Italy
for contributions to synthetic aperture radar processing

 

Carl Edward Landwehr
McLean, VA, USA
for contributions to cybersecurity

 

David C. Larbalestier
Florida State University
Tallahassee, FL, USA
for contributions to development of superconducting materials leading to high field magnetics

 


Sung-Ju Lee
Hewlett-Packard Laboratories
Palo Alto, CA, USA
for contributions to algorithms for routing, multicasting, and interference mitigation in
wireless local area networks

 

Luke Fleet Lester
University of New Mexico
Albuquerque, NM, USA
for contributions to quantum dot lasers

 


Juerg Leuthold
Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
Karlsruhe, Germany
for contributions to high-speed optical communications

 

Paul Leonard Lewin
University of Southampton (UK)
Southampton, Hampshire, UK
for contributions to high voltage cable engineering

 

Guifang Li
CREOL, University of Central Florida
Orlando, FL, USA
for contributions to all-optical signal processing and high-capacity fiber-optic transmission

 

Yanda Li
Tsinghua University
Beijing, China
for contributions to research and education in signal processing and bioinformatics

 

Li Erran Li
Bell Labs, Alcatel-Lucent
Edison, NJ, USA
for contributions to the design of algorithms and protocols for wireless networks

 

Shunlin Liang
University of Maryland
College Park, MD, USA
for contributions to remote sensing from satellite observations

 

Mark Liao
Institute of Information Science,
Academia Sinica
Taipei, Taiwan
for contributions to image and video forensics and security

 

Daniel Liberzon
University of Illinois
at Urbana-Champaign
Urbana, IL, USA
for contributions to analysis and design of switched, nonlinear and quantized control systems

 

James P. Libous
Lockheed Martin
Endwell, NY, USA
for contributions to switching noise minimization in CMOS technology

 

Ying-Dar Lin
National Chiao Tung University (NCTU)
Hsinchu, Taiwan
for contributions to multi-hop cellular communications and deep packet inspection

 

Tamas Linder
Queen's University
Kingston, ON, Canada
for contributions to source coding and quantization

 

Mikko Herman Lipasti
University of Wisconsin-Madison
Madison, WI, USA
for contributions to the microarchitecture and design of high-performance microprocessorsand computer systems

 

Michal Lipson
Cornell University
Ithaca, NY, USA
for contributions to design and applications of nanoscale photonic devices

 

Marco Liserre
Politecnico di Bari
Bari, Italy
for contributions to grid connection of renewable energy systems and industrial drives

 

Eugene Litvinov
ISO New England
Holyoke, MA, USA
for leadership in market design and power system control

 

Chih-Wen Liu
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
for applications of phasor measurements to fault location and dynamics monitoring inpower networks

 

Yan-Fei Liu
Queens University
Kingston, ON, Canada
for contributions to digital control techniques of power electronics converters

 

Jinhu Lu

Chinese Academy of Sciences Beijing, China
for contributions to complex networks and nonlinear circuits and systems

 

Yi Ma
Microsoft Research Asia
Beijing, P. R. China
for contributions to computer vision and pattern recognition

 

Kai-Kuang Ma
Nanyang Technological University, Singapore
Singapore, Singapore
for contributions to image processing and digital video coding

 

Gerald Quentin Maguire
KTH Royal Institute of Technology
Kista, Stockholm, Sweden
for contributions to mobile networks and cognitive radio systems

 

Ravi V. Mahajan
Intel Corporation
Chandler, AZ, USA
for contributions to electronic packaging technology and thermal management of microprocessors

 

Jean Mahseredjian
Ecole Polytechnique de Montreal
Montreal, QC, Canada
for contributions to computation and modeling of power systems transients

 

Danilo Mandic
Imperial College London
London, UK
for contributions to multivariate and nonlinear learning systems

 

Madhav V. Marathe
Virginia Tech
Blacksburg, VA, USA
for contributions to development of formal models and software tools for understandingsocio-technical networks

 

Guglielmi Marco
European Space Agency - ESTEC
Noordwijk, The Netherlands
for contributions to multimode equivalent network representations and microwave filter design

 

Radu Marculescu
Carnegie Mellon University
Pittsburgh, PA, USA
for contributions to design and optimization of on-chip communication for embedded multicore systems

 

Igor L. Markov
University of Michigan
Ann Arbor, MI, USA
for contributions to optimization methods in electronic design automation

 

Paul Watson Marshall
Brookneal, VA, USA
for contributions to understanding the impact of particle radiation on satellite reliability and survivabilty

 

Cian O. Mathuna
Tyndall National Institute
Cork, Ireland
for leadership in the development of power supply using micromagnetics on silicon

 

Carlos Mazure
SOITEC
Bernin, France
for leadership in the field of silicon on insulator and memory technologies

 

William Robert Mc Cown
Siemens Power
Orlando, FL, USA
for leadership in the design, application, and manufacturing of superconducting generators
and turbogenerators

 

Alex McEachern
Power Standards Lab
Alameda, CA, USA
for contributions to power quality measurement and immunity

 

Gaudenzio Meneghesso
University of Padova
Padova, Italy
for contributions to the reliability physics of compound semiconductors devices

 

Helen Mei-Ling Meng
The Chinese University of Hong Kong
Shatin, NT, Hong Kong
for contributions to spoken language and multimodal systems

 

Dean L. Mensa
Global Research and Technology Corporation
Venura, CA, USA
for contributions to high-resolution radar cross section imaging

 

Subhasish Mitra
Stanford University
Stanford, CA, USA
for contributions to design and test of robust integrated circuits

 

Mauro Mongiardo
University of Perugia
Perugia, Italy
for contributions to the modal analysis of complex electromagnetic structures

 

Kipling Gordon Morison
BC Hydro
Burnaby, BC, Canada
for contributions to on-line stability assessment tools for power systems

 

Arthur Sherman Morris
wiSpry, Inc.
Raleigh, NC, USA
for development and commercialization of CMOS radio frequency micro electromechanical systems

 

Paul Muralt
EPFL Swiss Federal Institute of Technology Lausanne
Lausanne, VD, Switzerland
for contributions to piezoelectric microelectro mechanical systems

 

Sreenivasa S. Murthy
Indian Institute of Technology Delhi
New Delhi, Delhi, India
for contributions to self-excited induction generators and renewable energy applications

 

Matt W. Mutka
Michigan State University
East Lansing, MI, USA
for contributions to distributed computing, mobile computing and networking

 

Brad A. Myers
Carnegie Mellon University
Pittsburgh, PA, USA
for development of software tools for human-computer interaction

 

Chris John Myers
University of Utah
Salt Lake City, UT, USA
for contributions to design and testing for asynchronous, analog, and genetic circuits

 

Michael Robert Neuman
Michigan Technological University
Houghton, MI, USA
for contributions to biomedical sensors and instrumentation with clinical applications


Renovell Nichel
LIRMM-CNRS
Montpellier Cedex, Herault, France
for contributions to failure analysis and to defect-oriented tests of digital and analog
circuits and systems

Zaiping Nie
University of Electronic Science and Technology of China (UESTC)
Chengdu, Sichuan, P.R.China
for leadership in engineering and education in electromagnetics

 

Ali M. Niknejad
University of California
Berkeley, CA, USA
for contributions to millimeter-wave radio frequency systems

 

Cun-Zheng Ning
Arizona State University
Tempe, AZ, USA
for contributions to nanophotonics and nanowire lasers

 

Masaaki Niwa
University of Tsukuba
Tennoudai, Tsukuba, Japan
for contributions to CMOS technology using high dielectric constant materials and metal gate

 

Masaya Notomi
NTT Basic Research Laboratories
Atsugi, Kanagawa, Japan
for leadership in the development of photonic crystals and applications

 

Chikaodinaka Okechi-Dike Nwankpa
Drexel University
Philadelphia, PA, USA
for contributions to real-time computation in power system analysis


Eiji Oki
The University of Electro-Communications
Chofu, Tokyo, Japan
for contributions to high-performance packet switching and path computation technologies

 

Bikash C. Pal
Imperial College London
London, UK
for contributions to power system stability and control
John Williams Palmour

 

Cree, Inc.
Durham, NC, USA
for leadership in the development and commercialization of wide-bandgap semiconductor devices

 

Daniel Palomar
Hong Kong University of Science
and Technology (HKUST)
Clear Water Bay, Kowloon, Hong Kong
for contributions to convex optimization-based signal processing for communications

 

Constantinos B. Papadias
Athens Information Technology (AIT)
Peania, Athens, Greece
for contributions to signal processing and coding for multi-antenna wireless systems

 

Antonia Papandreou
Arizona State University
Tempe, AZ, USA
for contributions to applications of time-frequency signal processing

 

Frank Chongwoo Park
Seoul National University
Seoul, South Korea
for contributions to geometric methods in robot mechanics


Jong-Keun Park
Seoul National University
Seoul, South Korea
for contributions to design of electricity markets

 

Steven D. Pekarek
Purdue University
W. Lafayette, IN, USA
for contributions to modeling and simulation of electrical machines

 

Marcello Pelillo
University of Venice
Venezia Mestre, Italy
for contributions to graph-theoretic and optimization-based approaches in pattern
recognition and computer vision

 

Serge Pelissou
Hydro-Qubec Research Institute (IREQ)
Varennes, QC, Canada
for contributions to characterization of extruded cables and components in their life cycle

 

David J. Perreault
Massachusetts Institute of Technology
Cambridge, MA, USA
for contributions to design and application of very high frequency power electronic converters

 

Christian Yves Dominique Pichot
French National Center for Scientific Research (CNRS)
Valbonne, France
for contributions to microwave tomography and antenna designs

 

John Wallace Pierre
University of Wyoming
Laramie, WY, USA
for development of signal processing methods for estimation of power-system stability


Kameshwar Poolla
University of California, Berkeley
Berkeley, CA, USA
for contributions to system identification, robust control, and applications to
semiconductor manufacturing

 

Beatrice Popescu
Telecom ParisTech
Paris, France
for contributions to image and video compression and networking
Peter J. Pupalaikis

 

LeCroy Corporation
Chestnut Ridge, NY, USA
for contributions to high-speed waveform digitizing instruments

 

Sanjay Raman
Defense Advanced Research Projects Agency
Arlington, VA, USA
for leadership in adaptive microwave and millimeter-wave integrated circuits

 

Steven K. Reinhardt
AMD Research
Bellevue, WA, USA
for contributions to computer system design and evaluation

 

Kate A. Remley
National Institute of Standards and Technology
Boulder, CO, USA
for contributions to calibration and measurement of wireless communication systems

 

John Robertson
Cambridge University
Cambridge, UK
for contributions to the understanding of high-k dielectrics and metal gate electrodes for
CMOS technology


Jon George Rokne
University of Calgary
Calgary, AB, Canada
for contributions to computer graphics and geographic information systems
Alton D. Romig

 

Lockheed Martin
Palmdale, CA, USA
for leadership in management of research and development for defense systems

 

Richard C. Rose
McGill University
Montreal, Canada
for contributions in acoustic modeling of automatic speech and speaker recognition

 

Caroline Anne Ross
Massachusetts Institute of Technology
Cambridge, MA, USA
for contributions to synthesis and characterization of nanoscale structures and films
for magnetic and magneto-optical devices

 

Lucio Rossi
CERN
Geneva 23, Switzerland
for leadership in developing magnetic systems for the Large Hadron Collider

 

Mark E. Russell
Raytheon Company
Waltham, MA, USA
for leadership in the development and fielding of RF/microwave systems for national
security and defense

 

Matthew Olanipekun Sadiku
Prairie View A&M University
Cypress, TX, USA
for contributions to computational electromagnetics and engineering education

 

Corsi Sandro
CESI SpA
Castellanza, Varese, Italy
for contributions to wide-area voltage and reactive power regulation and protection

 

Sudeep Sarkar
University of South Florida
Tampa, FL, USA
for contributions to computer vision

 

Takuro Sato
Waseda University
Honjo-shi, Satitama-ken, Japan
for contributions to W-CDMA cellular standardization

 

Michael Antonio Savageau
University of California, Davis
Davis, CA, USA
for application of systems engineering concepts to molecular biology

 

Carsten W. Scherer
University of Stuttgart
Stuttgart, Germany
for contributions to optimization-based robust controller synthesis

 

John Brand Schneider
Washington State University
Pullman, WA, USA
for contributions to the finite-difference time-domain method in computational
electromagnetics

 

Robert C. Scully
NASA (National Aeronautics & Space Administration)
League City, TX, USA
for contributions to protection of aerospace systems from lightning and electromagnetic interference

 

Erchin Serpedin
Texas A&M University
College Station, TX, USA
for contributions to synchronization of communication systems

 

André Seznec
INRIA
Rennes, France
for contributions to design of branch predictors and cache memory for processor architectures

 

L. Dennis Shapiro
Arzak Corporation (consulting)
Chestnut Hill, MA, USA
for leadership in development and commercialization of personal emergency response systems

 

Gaurav Sharma
University of Rochester
Rochester, NY, USA
for contributions to electronic imaging and media security

 

Weiming Shen
National Research Council Canada
London, ON, Canada
for contributions to agent-based collaboration technologies and applications

 

Prashant Shenoy
University of Massachusetts
Amherst, MA, USA
for contributions to the design and analysis of distributed systems and computer networking

 

William Shieh
The University of Melbourne
Glen Waverley, Victoria, Australia
for contributions to coherent optical orthogonal frequency-division multiplexing


Subhash L. Shinde
Sandia National Laboratories
Albuquerque, NM, USA
for contributions to thermal management and 3D electronics packaging technologies

 

Claudio T. Silva
NYU-Poly Institute of Technology
Brooklyn, NY, USA
for contributions to geometric computing and visualization

 

Pradeep K. Sinha
Pune University
Pune, MH, India
for leadership in distributed and parallel processing systems

 

Kevin Skadron
University of Virginia
Charlottesville, VA, USA
for contributions to thermal modeling in microprocessors

 

James Charles Smith
Utility Wind Integration Group
Kitty Hawk, NC, USA
for leadership in integration of wind energy sources into the electric power grid

 

Stefano Soatto
University of California, Los Angeles
Los Angeles, CA, USA
for contributions to dynamic visual processes

 

Mary Lou Soffa
University of Virginia
Charlottesville, VA, USA
for contributions to improved efficiency and robustness of software


Sang Hyuk Son
University of Virginia
Charlottesville, VA, USA
for contributions to data management and scheduling in real-time systems

 

John Warren Spargo
Northrop Grumman Corporation
Redondo Beach, CA, USA
for leadership in superconducting electronics and related technologies

 

Marc L. Stubbe
Tractebel Engineering
Rhode-Saint-Gense, Belgium
for contributions to power system analysis and simulation techniques

 

Craig Brian Stunkel
IBM T.J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY, USA
for contributions to design and implementation of high-performance interconnection
networks

 

Dennis Michael Sullivan
University of Idaho
Moscow, ID, USA
for contributions to time-domain electromagnetic simulation
Ron Sun

 

Rensselaer Polytechnic Institute
Troy, NY, USA
for contributions to cognitive architectures and computations

 

Francesco Svelto
University of Pavia
Pavia, Italy
for contributions to analysis and design of radio frequency circuits and systems


Hirotaka Tamura
Fujitsu Laboratories LTD.
Kawasaki, Kanagawa, Japan
for contributions to technology for high speed interconnects

 

Masayuki Tanimoto
Nagoya University
Nagoya, Japan
for contributions to the development of free-viewpoint television and its MPEG standard

 

Valerie Elaine Taylor
Texas A&M University
College Station, TX, USA
for contributions to performance enhancement of parallel computing applications

 

Randhir P.S. Thakur
Applied Materials
Fremont, CA, USA
for leadership in development and implementation of single-wafer technology in
semiconductor manufacturing

 

Thomas N. Theis
IBM T.J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY, USA
for leadership in the development of semiconductor technologies

 

Zhi (Gerry) Tian
Michigan Technological University
Houghton, MI, USA
for contributions to ultra-wideband wireless communications and localization

 

Leon M. Tolbert
The University of Tennessee
Knoxville, TN, USA
for contributions to multilevel power electronic converter technology

 

Michail K. Tsatsanis
Entropic Communications
Huntington Beach, CA, USA
for contributions to wireless and digital subscriber line communications

 

Haruhiko Tsuchiya
University of Yamanashi
Kofu, Yamanashi, Japan
for contributions to single-mode optical fiber transmission

 

Gene Tsudik
University of California, Irvine
Irvine, CA, USA
for contributions to distributed systems security and privacy

 

Antonia M. Tulino
Alcatel-Lucent Bell Laboratories
Lincroft, NJ, USA
for contributions to the development and application of random matrix methods in
information theory

 

Matthew Turk
University of California,Santa Barbara
Santa Barbara, CA, USA
for contributions to computer vision and perceptual interfaces

 

Jerzy Tyszer
Poznan University of Technology
Poznan, Poland
for contributions to digital VLSI circuit testing and test compression

 

Kenji Uchino
ONR Global- Asia Office
Tokyo, Japan
for contributions to pizeoelectric and electrostrictive actuators and electromechanical
energy conversion

 

Ramasamy Uthurusamy
Oakland University
Rochester, MI, USA
for contributions to data mining and artificial intelligence

 

Antonius F.W. Van der Steen
Erasmus MC
Rotterdam, The Netherlands
for development of ultrasound diagnostic techniques for vulnerable plaque detection

 

Guy A.E. Vandenbosch
Catholic University of Leuven
Heindonk Willebroek, Belgium
for contributions to multilayer antennas and computational electromagnetics

 

Ingrid M.R. Verbauwhede
University of Leuven
Heverlee, NA, Belgium
for contributions to design of secure integrated circuits and systems

 

John Paul Verboncoeur
Michigan State University
East Lansing, MI, USA
for contributions to computational plasma physics and plasma device applications

 

Pramod Viswanath
University of Illinois
Urbana, IL, USA
for contributions to the theory and practice of wireless communications

 

Harish Viswanathan
Bell Labs, Alcatel-Lucent
New Providence, NJ, USA
for contributions to wireless communication systems


Xi-Zhao Wang
Hebei University
Baoding, Hebei, China
for contributions to development of fuzzy decision tree and clustering techniques

 

Wen-Hann Wang
Intel Corporation
Hiilsboro, OR, USA
for contributions to multi-level cache hierarchy and multiprocessor systems

 

Wei-Yen Wayne Wang
National Taiwan Normal University
Taipei, Taiwan
for contributions to observer-based adaptive fuzzy-neural control for uncertain
nonlinear systems

 

Yuan Wang
Florida Atlantic University
Boca Raton, FL, USA
for contributions to stability and control of nonlinear systems

 

Karl Foster Warnick
Brigham Young University
Provo, UT, USA
for contributions to theoretical and numerical analysis of phased-array antennas and
microwave systems

 

James Lewis Wayman
San Jose State University
Pebble Beach, CA, USA
for contributions to standards, testing, and analysis of biometrics in automated human recognition systems

 

Tsachy Weissman
Stanford University
Stanford, CA, USA
for contributions to information theory and its application in signal processing

 

David James Wetherall
University of Washington
Seattle, WA, USA
for contributions to the design of flexible, robust, and secure networks

 

Philip Charles Woodland
Cambridge University
Cambridge, Cambs, UK
for contributions to large vocabulary speech recognition

 

Tzong-Lin Wu
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
for contributions to noise mitigation technologies and electromagnetic compatibility
design on printed circuit boards

 

Dapeng Wu
University of Florida
Gainesville, FL, USA
for contributions to video communication and processing and wireless networking

 

Feng Wu
Microsoft Research Asia
Beijing, China
for contributions to visual data compression and communication

 

Jing Xiao
University of North Carolina-Charlotte
Charlotte, NC, USA
for contributions to robot compliant motion and haptic interaction


Dehong Xu
Zhejiang University
Hangzhou, Zhejiang, China
for contributions to power electronic applications to renewable energy systems

 

Jie Yang
National Science Foundation
Arlington, VA, USA
for contributions to multimodal human-computer interaction

 

Peide Ye
Purdue University
West Lafayette, IN, USA
for contributions to compound semiconductor MOSFET materials and devices
Eric Morgan Yeatman

 

Imperial College London
London, UK
for contributions to the development of micro-electro-mechanical devices

 

Bayya Yegnanarayana
International Institute of Information
Technology (IIIT) Hyderabad
Hyderabad, AP, India
for contributions to digital signal processing research and education

 

Wen-Yan Yin
Zhejiang University
Hangzhou, Zhejiang, P.R.China
for contributions to multi-physics solutions for intentional electromagnetic interference
and nanostructure electromagnetic compatibility

 

Chen-Hua Douglas Yu
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC)
Hsin-Chu County, Taiwan
for leadership in development of interconnect technology for integrated circuits


Tak-Shing Peter Yum
Hong Kong - ASTRI
Shatin, Hong Kong
for contributions to the architecture and resource management of communication networks

 

Ramin Zabih
Cornell University
Ithaca, NY, USA
for contributions to computer vision algorithms

 

Ephraim Zehavi
Bar Ilan University
Ramat-Gan, Israel
for contributions to pragmatic coding and bit interleaving
Qing Zhao
University of California at Davis
Davis, CA, USA
for contributions to learning and decision theory in dynamic systems with applications
to cognitive networking

 

Zhi-Hua Zhou
Nanjing University
Nanjing, Jiangsu, China
for contributions to learning systems in data mining and pattern recognition

 

Glenn Zorpette
IEEE (Spectrum Magazine)
New York, NY, USA
for contributions to professional communication in electrical and electronics technology

 

Geoffrey G. Zweig
Microsoft Research
Redmond, WA, USA
for contribuitons to advance speech recognition




http://blog.sciencenet.cn/blog-39006-815014.html

上一篇:[转载]2013-2017年教育部高等学校电子信息、计算机专业教指委委员名单
下一篇:[转载]2014 Newly Elevated IEEE Fellow

0

该博文允许注册用户评论 请点击登录 评论 (0 个评论)

数据加载中...
扫一扫,分享此博文

Archiver|手机版|科学网 ( 京ICP备14006957 )

GMT+8, 2019-12-15 05:35

Powered by ScienceNet.cn

Copyright © 2007- 中国科学报社

返回顶部